Turpin Cross Country Teams Qualify for Regionals

Turpin's girls and boys cross country teams advanced to Saturday's Regional Meet in Troy. The girls' squad placed third in Saturday's District Meet and individual regional qualifiers include district champion Samantha Bush and Jayne Maxwell. The boys team will also compete after placing third, along with indidvidual qualifiers Ben Gothard and Peter Morton.

 

See the great photos HERE

 

Place Bib Name Team Time Points

1 6563 Samantha Bush Turpin 18:20.41

2 6573 Felicia Krekeler Ursuline Aca 18:52.72

3 6465 Ali Neumeier Lak. East 18:58.03

4 6574 Jenna Murdock Ursuline Aca 19:04.74

5 6544 Maria Kaylor Princeton 19:08.45

6 6553 Erica Schloemer Seton 19:15.36

7 6463 Danielle Horter Lak. East 19:22.67

8 6571 Katie Harmeyer Ursuline Aca 19:26.98

9 6541 Vanessa Cappel Princeton 19:28.29

10 6565 Jayne Maxwell Turpin 19:30.510

17 6561 Lydia Bentley Turpin 19:42.617

20 6566 Jennifer Middendorf Turpin 19:56.320

22 6567 Isabel Shim Turpin 20:03.322

31 6562 Maya Blaxall Turpin 20:19.331

39 6564 Olivia Connaughton Turpin 20:34.139

 

Place Bib Name Team Time Points

1 6912 Mikey Loehr Mason 15:49.61

2 6917 Michael Uematsu Mason 15:55.52

3 6964 Kevin Lawson Sycamore 16:06.53

4 6914 Abel Nijakowski Mason 16:12.34

5 6970 Ben Gothard Turpin 16:13.55

6 6892 Jaylen Hasan LaSalle 16:18.06

7 6930 Jack Lowry Moeller 16:18.67

8 6889 Garrett Shelby Lak. West 16:20.78

9 6845 Zach Birdsall Fairfield 16:25.89

10 6916 Paxton St.Clair Mason 16:34.910

11 6972 Peter Morton Turpin 16:35.811

24 6971 John Morton Turpin 16:48.824

28 6967 Sean Butkovich Turpin 16:56.028

33 6973 Calvin Seeman Turpin 17:03.933

35 6968 Derek Carter Turpin 17:05.435

44 6969 Max Egan Turpin 17:20.744

 

Boys Cross Country Coach

Marshall Remmele
Marshall Remmele

Coach Marshall Remmele, a 2004 Turpin graduate, ran cross country and track at Auburn and graduated from Purdue in 2008. He and his wife Carolyn, also a 2004 Turpin graduate, reside in Anderson Township.

Download a boys schedule

Boys Cross Country Roster

Boys

Runner Year
Jack Bentley 9
Patrick Bentley 12
Sean Butkovich 10
Paul Carnevale 9
Derek Carter 11
Benjamin Chamberlin 12
Bryan Creelman 11
John Cronin 11
Alexandre Du Four 10
Max Egan 12
Connor Flora 9
Jack Fredette 12
daniel Friedman 11
Sean Gatje 12
Wyatt Goetz 9
Samuel Goldey 11
Peter Henkel 11
Zachary Johnson 9
Adam Kimble 11
Andrew Kissel 9
Anthony Massaro 12
Taylor McDaniel 12
James McIntire 9
Lance Miller 11
Jonathon Morton 10
Peter Morton 10
Jack Myers 11
paul pierce 9
Jack Polivka 12
Timothy Randall 10
Maxwell Roberts 9
Owen Rutter 12
Brady Salmons 10
Steven Salmons 10
Calvin Seeman 11
Ethan Shim 11
Nathaniel Sievers 11
Jack Sonnefeld 12
Jack Speelman 12
Zachary Teter 12
David Thomas 11
Andrew Thornton 11
Morgan Thurston 12
Kenneth Wagner 9
Grant Wendel 12
Dean Wickman 9
Robert Wyenandt 12

Cross Country Meets

No events