This past week, Turpin’s track and field teams competed in the early season “Coaches Classic” organized by the South West Ohio Track Cross Country Coaches Association to showcase the best talent in the area. Qualifying meets were held at four different locations on Wednesday, April 9, and the top four finishers in each event at each location met for the finals on Friday, April 11 at Winton Woods High School.

Read more ...

 

Turpin's track and field teams opened their seasons against conference foes Anderson and Kings on April 1 at Kings High School in a tri-meet for the boys and, with the addition of Mt. Notre Dame, a quad for the girls. While school was still in session for Kings and Mt. Notre Dame, the Forest Hills School District's spring break left the Turpin and Anderson varsity squads significantly depleted, giving a number of J.V. athletes an opportunity to step up for this first competition of the season. See full story for photos and the list of scorers.

Read more ...

After a month of technical difficulties, 450+ new photos have been installed in slideshows attached to the articles covering each of the last three Track and Field events: the ECC Championships at Anderson, the District meet at Mason, and the Regional meet in Dayton.  Scroll down to the end of each article to see the photos for that event. 

Charlie Ronan will be representing Turpin High School when the Ohio Division I Track and Field Championships convene at Jesse Owens Memorial Stadium in Columbus next Friday, June 7. After advancing as the sixth seed coming out the preliminary heats of the 100m dash at the Regional meet in Dayton on Wednesday, Charlie returned on Friday to take third in the finals with a time of 11.16.

Read more ...
imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage
Patrick Bentley
Patrick Bentley
Terry Brewer
Terry Brewer
Sean Butkovich
Sean Butkovich
Adam Cameron
Adam Cameron
Derek Carter
Derek Carter
Ben Chamberlin
Ben Chamberlin
Nate Cheney
Nate Cheney
Michael Coffin
Michael Coffin
Creelman Creelman
Creelman Creelman
John Cronin
John Cronin
Alex Dufour
Alex Dufour
Brogan Eckert
Brogan Eckert
Max Egan
Max Egan
Nils Erben
Nils Erben
Marc Fields
Marc Fields
Jack Fredette
Jack Fredette
Dan Friedman
Dan Friedman
Sean Gatje
Sean Gatje
Ben Gothard
Ben Gothard
Ben Gottfiried
Ben Gottfiried
Donovan Grever
Donovan Grever
Joseph Helton
Joseph Helton
Matthew Helton
Matthew Helton
Adam Kimble
Adam Kimble
Sam King
Sam King
John Mays
John Mays
Taylor McDaniel
Taylor McDaniel
Lance Miller
Lance Miller
Miles Molloy
Miles Molloy
John Morton
John Morton
Jack Myers
Jack Myers
Jack Polivka
Jack Polivka
Owen Rutter
Owen Rutter
Matthew Sall
Matthew Sall
Brady Salmons
Brady Salmons
Hans Schwarz
Hans Schwarz
Ethan Shim
Ethan Shim
Jack Sonnefeld
Jack Sonnefeld
Drew Spencer
Drew Spencer
Andy Thornton
Andy Thornton
Matthew Voorhees
Matthew Voorhees
Chris Ward
Chris Ward
Leila Alagha
Leila Alagha
Leah Anderson
Leah Anderson
Maddie Anderton
Maddie Anderton
Lydia Bentley
Lydia Bentley
Hannah Birk
Hannah Birk
Maya Blaxall
Maya Blaxall
Sam Bush
Sam Bush
Lily Canterbury
Lily Canterbury
Bel Ciampone
Bel Ciampone
Olivia Connaughton
Olivia Connaughton
Maddie DiFilippo
Maddie DiFilippo
Abby Favorito
Abby Favorito
Molly Finnigan
Molly Finnigan
Emma Hauserman
Emma Hauserman
Bailey Hedrick
Bailey Hedrick
Kirby Heltman
Kirby Heltman
Kylie Howard
Kylie Howard
Kayla Jones
Kayla Jones
Erica Langan
Erica Langan
Naomi Manaster
Naomi Manaster
Jayne Maxwell
Jayne Maxwell
Caroline Mayfield
Caroline Mayfield
Carolina McManus
Carolina McManus
Ariana McTernan
Ariana McTernan
Jenny Middendorf
Jenny Middendorf
Maggie Moore
Maggie Moore
Anna Nolan
Anna Nolan
Sydney Nolan
Sydney Nolan
Anna Polivka
Anna Polivka
Seal Russell
Seal Russell
Tiffany Russell
Tiffany Russell
Gabby Sangermano
Gabby Sangermano
Mary Shetler
Mary Shetler
Isabel Shim
Isabel Shim
Ava Singer
Ava Singer
Lauren Steele
Lauren Steele
Alexis Thacker
Alexis Thacker
Nicole Thomas
Nicole Thomas
Jen Vasconcellos
Jen Vasconcellos
Sophie Weaver
Sophie Weaver
Jennifer Whitacre
Jennifer Whitacre

Track & Field Coaches

Siemers 2014Melissa Siemers has been named FAVC Coach of the Year, the ECC Coach of the Year and Southwest District Coach of the Year during her career. Missy and her husband Pat have three children: Allyson, Kara and Isabel.

Weaver 2014Brian Weaver is a teacher at Nagel and is also the 8th-grade football coach for the Nighthawks. He is a graduate of Northern Kentucky University, Indiana University and the University of Cincinnati, where he received his master's degeree.

Email Siemers or Weaver

Track & Field Schedule

  Event  
Mar. 25 Harrison Inv 11:00
Mar. 31 Turpin Intersquad 3:00
Apr. 4 Turpin JV 4:30
Apr. 5 Coaches Classic 4:30
Apr. 7 Coaches Classic 4:30
Apr. 11 Mason - JV 4:30
Apr. 14 Intersquad 2:30
Apr. 18 Turpin JV 4:30
Apr. 20 Anderson Inv 4:30
Apr. 21 Anderson Inv 5:00
Apr. 25 Girls Rule Girls 4:15
Apr. 26 Milford Inv -Boys 4:30
Apr. 27 Wayne Inv 3:30
Apr. 27 LM Inv - Boys 4:00
Apr. 28 Wayne Inv 3:30
Apr. 28 Dehart Memorial 4:00
May 2 Kings Inv 4:15
May 4 LaSalle JV 4:30
May 5 Mason Inv 4:45
May 10 ECC Conference 5:00
May 12 ECC Conference 5:00
May 13 JV ECC Meet 9:00
May 17 Districts 4:00
May 19 Districts 5:00
May 24 Regionals 5:00
May 26 Regionals 5:00
June 2 State Meet 8:00
June3 State Meet 8:00

Track & Field Athletes

Boys    
Patrick Bentley Sam King
Blaise Bostic John Mays
Terry Brewer Taylor McDaniel
Sean Butkovich Lance Miller
Adam Cameron Miles Molloy
Derek Carter John Morton
Ben Chamberlin Peter Morton
Nate Cheney Dean Murray
Michael Coffin Jack Myers
Bryan Creelman Hunter Pembleton
Brogan Eckert Jack Polivka
Max Egan Owen Rutter
Nils Erben Brady Salmons
Marc Fields Drew Salmons
Jack Fredette Hans Schwarz
Dan Friedman Calvin Seeman
Michael Fruhwirth Ethan Shim
Sean Gatje Nate Sievers
Ben Golhard Tyler Smith
Ben Gottfried Matthew Sodd
Donovan Govea Jack Sonnefeld
Joe Helton Drew Spencer
Matthew Helton Andy Thornton
Eric Holbrook Matthew Voorhees
Curtis Johnson Chris Ward
Adam Kimble Josh Witherell

Track & Field Records

Girls
100 Chanelle Harmon 11.8 2004
200 Chanelle Harmon 25.2 2002
400 Robyn Braillier 58.0 1992
Caroline Mink 58.0 2015
800 Kim Betz 2:12.4 1986
1600 Kim Betz 4:53.3 1986
2000 Lauren Kobasuk 8:06.52 2015
3200 Corey Randall 10:46.6 2003
110H Christine Hendricks 14.5 2002
300H Christine Hendricks 44.5 2002
LongJ Jenn Farmer 18' 2.25" 2006
HighJ Mandy Benken 5' 6" 1998
Shot M. Paddock 32' 8" 1992
Discus Jane McBride 112' 6" 1982
PoleV Beth Kirkham 10' 8" 2003
Triple Celia Bostic 32' 2" 2015
400R Danna Deans 50.7 2002
Lauren Price
Nancy Behrendt
Chanelle Harmon
800R Danna Deans 1:44.92 2003
Heather Clark
Jenn Farmer
Nancy Behrendt
1600R Page Kunst 3:59.8 1985
Kate Manzler
Sheena Ringrose
Suzy Sauers
1600S Mallin Blaxall 5:19.43  2015
Lauren Kobasuk
Greta Speidel
Grace Hamilton
3200R Carolyn Rauen 9:09.31 2003
Corey Randall
Melanie Price
Heather Clark
6400R Melanie Price 20:44.22 2003
Carolyn Rauen
Olivia Jaworek
Corey Randall
Shuttle Jeanna Bayowski 1:06.4 2002
Allison Meirose
Meghan Sholtes
Christine Hendricks
4xMile Carolyn Rauen 20:56.79 2003
Melanie Price
Olivia Jaworek
Corey Randall
DisMed Carolyn Rauen 12:04.49 2003
Heather Clark
Melanie Price
Corey Randall
Boys
100 Mark Grogan 10.7 1978
Jay Triggs 10.7 2007
200 Mark Grogan 22.1 1978
400 D. Bowermaster 50.3 1982
A. Fitzwilliam 50.3 1992
Justin Monk 50.3 2003
800 Alaeldin Tirba 1:54.45 2013
1600 Antony Parnigoni 4:21.96 2012
3200 Antony Parnigoni 9:26.77 2011
110H Mike Grau 14.85 2000
300H Mike Grau 39.50 2000
LJ Glen Weiglein 21' 8" 1983
HJ Craig Van Etten 6' 6" 1982
SP Scott Engle 54' 2" 1982
Discus Andrew Flohr 157' 5" 2011
PV Ben Novak 15' 2" 1994
TJ Brian Harrigan 40' 6" 2005
400R C. Donovan 43.39 2012
W. Cornacchione
B. Polivka
C. Ronan
800R J. Triggs 1:31.28 2007
D. Polaneczky
T. Smith
M. Davis
1600R B. Gilpin 3:26.03 2001
D. Andrews
R. Goodman
T. Bridgett
3200R A. Tirba 8:05.74 2012
T. Sotkiewicz
M. Herndon
A. Parnigoni
6400R Matt Humke 18:25.0 2005
Mike Petro
Ryan Kiracofe
Will Schwartz
Shuttle D. Andrews 1:04.98 1999
A. Peppers
D. Hack
M. Grau
4xMile
DisMed Matt Herndon 10:44.60 2012
Ryan Andrews
Alaeldin Tirba
Antony Parnigoni